За повечето хора Космосът е място, изпълнено с мир и покой.

...
За повечето хора Космосът е място, изпълнено с мир и покой.
Коментари Харесай

Брутален сблъсък между галактики е изпълнил Млечния път със звезди

За множеството хора Космосът е място, изпълнено с мир и покой. Реалността обаче е друга. Сред звездите се случват непрекъснато голям брой стихийни събития, в това число конфликти на галактическо равнище. 

Отдавна знаем, че Млечният път се е образувал в далечното минало след конфликт с други галактики. Сега обаче откриха, че една от тези " произшествия " е довела до образуването на " дебелия диск " - една от мистериозните му характерности. 

Всичко това се е случило преди към 10 милиарда години. Именно този конфликт е извършил вътрешното хало на Млечния път (подобната на купол конструкция, намираща се под и над галактическата равнина) съвсем напълно със звезди и е нараснал дебелината на галактическия диск.

Халото на Млечния път се разграничава от това на останалите спирални галактики. В съпоставяне с други места, звездите тук са доста по-бедни на тежки метали. Това значи, че те са в действителност остарели, защото металите се появяват из Вселената след гибелта на техните основатели - т.е. на първото потомство звезди. 

Виж още: Пътеводител на междупланетния стопаджия

Доскоро астрономите допускаха, че няколко дребни конфликта, настъпили от дълго време (преди цели 10 милиарда години; за информация - Вселената е на 13,8 млрд.), са изпълнили халото на Млечния път със звезди. Благодарение на данни, събрани от телескопа " Гая " обаче (той следи цялата ни вселена и записва всеки ден данните за 50 милиона звезди) учените съумяха да създадат доста по-детайлни наблюдения над звездите във вътрешното хало. Оказва се, че огромна част от тези обекти са пристигнали от един-единствен източник. А точно - друга вселена. Астрономите я кръщават Енцелад и във видеото по-долу можете да видите симулация на конфликта й с Млечния път.

" Движението на звездите във вътрешната част на Млечния път (според данни от  " Гая " ) разкри съществуването на една гигантска кинематична конструкция. Когато проучихме химическия състав на звездите в нея, открихме една ясно изразена химическа формула. Това може да се случи само при изискване, че звездите са родени в една и съща система (и оттатък Млечния път) - коментира астрономът Амина Хелми от Гронингенския университет в Нидерландия пред Science Alert. - Възможно е да съществуват и други обекти, които да способстват за халото, само че нито един от тях не е толкоз огромен, колкото този. Той в действителност господства вътрешното хало. "

Виж още: 10 чудеса на Вселената

Доказателствата за въпросния античен сблсъсък оказа помощ на астрономите да разплетат и една дългогодишна тайнственост, а точно - тази за дебелия диск на Млечния път. Това е характерност, която се среща при някои спирални галактики. Астрономите не знаят по какъв начин тъкмо се е получила. В случая с Млечния път галактическият диск може да бъде разграничен на две ясно открояващи се елементи. Тънката е на около 400 светлинни години и съдържа газ, прахуляк и звезди, както, а дебелата се разгръща на 1000 светлинни години и е цялостна със звезди на възраст над 10 милиарда години (подобно на тези във вътрешното хало).

Моделите на екипа демонстрират, че най-вероятно сблсъсък сред Млечния път и сателитна вселена джудже с размера на Малкия Магеланов облак е извършил халото със звезди и е нагрял към този момент съществуващия тъничък диск. Това е довело до разширението му и образуването на нов, по-дебел.

" Следващата ни цел е да опишем по-детйално характерностите на галактиката Енцелад и прото Млечния път. ", разяснява Хелми. Сега, когато астрономите знаят по какъв начин да разделят тези два галактически обекта, начинанието им би трябвало да бъде доста по-лесно.

Изследването е оповестено в Nature Astronomy.

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР